Korzyści płynące z treningu na rowerze stacjonarnym

   Rower stacjonarny jest bardzo popularnym sprzętem sportowym. W dużej mierze poprawia ogólną kondycję i jest prosty w obsłudze i użyciu. Nieustannie zyskuje coraz większą sławę i jest doceniany przez konsumentów. Zaraz obok orbitreka jest najczęściej wybieranym sprzętem do domowego użytku.

Zalety roweru stacjonarnego

   Trening na rowerze stacjonarnym poprawia znacznie naszą kondycję fizyczną i ogólną wydolność oddechową. Jazda na nim należy do ćwiczeń cardio, które skupiają się właśnie na tych aspektach. Siedząc na rowerku stacjonarnym przybieramy podobna postawę, co na zwykłym, prawdziwym rowerze. Dlatego też jest to wspaniały trening ud, łydek i pośladków, które wzmacniają się, kształtują i ujędrniają. Poza tym taki trening wpływa dobrze na układ krążenia i spala tkankę tłuszczową. Jednak, aby zrzucić zbędne kilogramy należy pamiętać o systematyczności. 

   Rowerek stacjonarny jest bardzo wszechstronny i niewiele jest przeciwskazań do jazdy na nim. Mogą z niego korzystać nawet kobiety ciężarne, z tego względu, że nie angażuje on w znaczącej mierze mięśni brzucha. Nie ma też ograniczeń co do wieku. Dlatego zakup takiego rowerka będzie naprawdę świetną inwestycją na lata, a korzystać z niego będzie mogła cała rodzina – od najmłodszych dzieci, przez rodziców, aż po dziadków. Sprzęt ten nie zajmuje aż tak wiele miejsca, jak mogłoby się wydawać. Można ustawić go pod ścianą w dowolnym pomieszczeniu i odsuwać w momencie, gdy zechcemy z niego skorzystać. Możemy trzymać go także w garażu, jeśli mamy do tego odpowiednie warunki.

Dodatkowym plusem treningu na rowerze stacjonarnym jest to, że czas na nim spędzony pozwala na podzielenie uwagi. Dlatego możemy w tym samym momencie oglądać serial, program dokumentalny, słuchać muzyki, czy ulubionych podkastów, a nawet czytać książkę. 

Jazda na normalnym rowerze na świeżym powietrzu nie jest tak przyjemna w zimne pory roku, jak wiosną i latem. Więc posiadanie roweru stacjonarnego będzie doskonałą alternatywą. Można na nim ćwiczyć przez cały rok z taką samą dozą przyjemności i zadowolenia.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Rower pionowy jest najbardziej znanym i popularnym modelem. Korzystając z niego przyjmujemy pozycję lekko pochyloną do przodu i pionową, najbardziej zbliżoną do tej, którą przybieramy na klasycznym rowerze. Mechanizm znajduje się tuż pod siodełkiem.

Rower poziomy różni się od pionowego tym, że posiada oparcie, a pedały przesunięte są na przód sprzętu. Przybiera się na nim pozycję półleżącą, którą poleca się osobom z nadwagą lub tym, którzy mają siedzący tryb pracy. Dodatkowo pracują na nim także mięśnie brzucha.

Rower spinningowy dedykowany jest zawodowcom i osobom, które zajmują się wyczynową jazdą na rowerze. Dzięki takiemu rowerowi kolaże są w stanie przeprowadzić profesjonalny trening w zaciszu domowym. 

   Rowery stacjonarne możemy podzielić także ze względu na typ napędu oraz rodzaj oporu. Wyróżniamy konstrukcje mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Ma to wpływ na cenę danego sprzętu. Kwoty rowerów zaczynają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jednak trzeba przyznać, że warto zainwestować w taki wszechstronny, wygodny i praktyczny sprzęt sportowy.