Jak być aktywnym fizycznie bez wychodzenia z domu?

Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak istotna jest codzienna aktywność fizyczna. Nierzadko jednak szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków czy niesprzyjająca aura za oknem, zniechęcają do podjęcia treningu na świeżym powietrzu. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rower stacjonarny.

Korzyści płynące z jazdy na rowerze stacjonarnym

Regularne treningi na tym urządzeniu niosą wiele korzyści dla zdrowia. Do głównych profitów należą:

– zwiększona siła mięśni nóg (szczególnie pośladków i łydek);

– poprawa wydolności płuc, dotlenienia krwi i pracy mięśnia sercowego;

– zwiększenie masy kostnej i siły stawów;

– lepsza jędrność skóry, pozbycie się problematycznego cellulitu;

– wzmocnienie systemu immunologicznego i lepsza odporność;

– podwyższony poziom endorfin w organizmie i poprawa samopoczucia;

– redukcja stresu i obniżenie kortyzolu we krwi.

Korzystanie z roweru stacjonarnego jest szczególnie zalecane w sezonie jesienno-zimowym. Warunki za oknem bywają wtedy różne. Śnieg, deszcz czy silny wiatr mogą uniemożliwiać ruch na świeżym powietrzu. Dodatkowo te pory roku często niosą za sobą ryzyko chandry, obniżonego nastroju, a zwalczyć można to właśnie aktywnością fizyczną na rowerze stacjonarnym – w zaciszu własnego domu, oglądając swój ulubiony serial, czy słuchając ciekawego audiobooka.

Pierwsze kroki z rowerem stacjonarnym

Kiedy zdecydujemy się na kupno odpowiedniego sprzętu, w pierwszej kolejności warto pamiętać o odpowiednim wyregulowaniu siodełka i kierownicy, dla jak najwyższego komfortu jazdy. Należy także pamiętać o dopasowaniu aktywności do naszych możliwości i aktualnej kondycji. Korzystniej jest robić krótsze a częstsze treningi o średniej intensywności, niż długie i wyczerpujące przejażdżki, które mogłyby szybko zniechęcić do dalszej aktywności. Warto również zapoznać się z funkcjami danego urządzenia, ponieważ te nowoczesne sprzęty mierzą np. prędkość, pokonany dystans czy tętno, co może być dodatkowym czynnikiem motywującym do użytkowania takiego roweru. 

Jak jeździć by zrzucić zbędne kilogramy?

Przed treningiem warto zjeść lekki posiłek, aby mieć z czego czerpać energię do działania. Następnie rozpoczynamy krótką rozgrzewką – zalecane jest powolne pedałowanie przez około 5 minut. Potem przez minutę pedałujemy w zwiększonym tempie, do osiągnięcia 80% tętna maksymalnego (które obliczamy ze wzoru: 220 minus wiek). Kolejne 2 minuty to wysiłek w granicach 75% tętna maksymalnego. Taką serię najlepiej powtórzyć 8 razy. Na koniec zalecane jest rozciąganie, by rozluźnić mięśnie i wyrównać tętno. Podczas treningu warto pić dużo wody. 

Taka aktywność wykonywana 2-3 razy w tygodniu oraz dobrze zbilansowana dieta, mogą przynieść widoczne efektu już po kilku tygodniach. 

Rower stacjonarny jest świetnym rozwiązaniem dla każdego. Dobrze sprawdzi się zarówno dla ludzi starszych, osób z nadwagą czy kontuzjowanych. Aktywność ta nie obciąża stawów, jest bardzo korzystna dla kręgosłupa i prócz zdrowotnych zalet, może być także dobrym sposobem na relaks.